فهرست محتوا

بریف

بریف
بریف

بریف توضیحات مختصر اما مفیدی است که می‌تواند شرکت و یا شخص را برای انجام پروژه‌ی مد نظر در ارتباط با مشتری (کارفرما) در مسیر درست هدایت کند. معمولا بریف و یا بهتر بگویم پر کردن فرم برریف توسط کارفرما، می‌تواند کمک بسیاری به شخص یا شرکتی که قرار است پروژه ‌ای را انجام دهد، می‌کند. در واقع داشتن یک بریف دقیق، می‌تواند به طرفین در انجام هرچه بهتر پروژه و برآورده کردن تمام خواسته های کارفرما، کمک بسزایی کند.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد خواص داشتن بریف قبل از انجام پروژه و همچنین نوشتن یک بریف حرفه‌ای صحبت کنیم.

قصد دارم در این مقاله تمامی تجربه‌های خود را در اختیار شما قرار دهم تا بتوانید در هنگام انجام یم پروژه چالشهای نسبتا کمی را با کارفرمای خود داشته باشید. پس بهتره باهم خیلی دوستانه و صمیمی صحبت کنیم و از بکار بردن الفاظ کتابی خودداری می کنم.

خب دوست عزیز، اگه میخوای وقتی پروژه‌ای رو برای کسب در‌امد و ارتزاق، انجام بدی، بهتره به این فکر کنی که مهمتر از پولی که میگیری اینه که آرامش داشته باشی و بتونی از اون پولی که بدست میاری به بهترین شکل ممکن استفاده کنی. از طرفی هم باید کارفرمایی که میخواد کارو بهت بسپاره متوجه بشه با یه آدم حرفه‌ای طرفه و کارشو خیلی شیک داره انجام میده.

پس قبل از هر کاری بیا و یه بریف از کارفرمات بگیر تا بتونی تو آرامش محض کارتو انجام بدی.

حالا بریف چیه و چطور میتونه اینهمه کار برات انجام بده رو من بهت میگم. قبلش باید بگم چون کار خودم طراحی گرافیک هست سعی کردم یه مثالی از انجام یه پروژه طراحی کاتالوگ برات بزنم تا واضح باشه.

قطعا برای همه ما اتفاق افتاده که یه پروژه‌ای رو خواستیم انجام بدیم اما وسطای کار، کارفرما یهو یادش افتاده که یه مطلب مهمی رو باید به ما میگفته که نگفته. مثلا من خودم اوایل کارم می‌خواستم یه کاتالوگ طراحی کنم و بعد از مشخص کردن مبلغ کار، شروع به طراحی کردم که یهو بعد از چند ماه، وقتی داشتم با کارفرما صحبت می‌کردم، تو حرفاش گفت ایشالله این طراحی تموم بشه چند وقت بعد کاتالوگ رو چاپ می‌کنم…

حالا من که تمام چهار چوب طراحی رو برای یه کاتالوگ دیجیتال( قابل مشاهده در سایت) بسته بودم، یهو جا خوردم و گفتم مگه قرار نبود این کاتالوگو بزارید تو سایت تا مشتری‌هاتون از اونجا ببینن. گفت چرا، اما بعدا میخوام که چاپش کنم. این موضوع باعث شد تا من یه وقت زیادی رو بزارم تا بتونم کاتالوگ رو براساس اون چیزی که کار فرما می‌‌خواست طراحی دوباره کنم.

اما این موضوع برای من تجربه‌ای شد که قبل از انجام هر پروژه‌ای، تمام مسائل فنی که کارفرما به دید یه مس‌ذله ساده بهش نگاه می‌کنه رو برای خودم به صورت یه فرم درست کنم و تمام موارد لازم قبل از طراحی رو به صورت خیلی خیلی عامیانه از کارفرمام بپرسم. از اون روز به بعد چالش من خیلی خیلی کمتر شد و خیلی راحت تونستم پروژه هام رو انجام بدم.

دوست عزیز، این چیزی که الان برات تعریف کردم بهش میگن بریف.

یعنی خیلی خیلی ساده بخوام بهت بگم، معنیش این میشه که یه سری سوال در غالب یه جدول و یا یه فرم خیلی زیبا طراحی کن و تمام اون مسلئلی که ممکنه در طول انجام کارت بهش برخورد کنی رو از کارفرمات بپرس.

من یه مثال در مور طراحی کاتالوگ براتون میزنم که متوجه بشید که سوالات از چه قبیل می‌تونه باشه.

۱- رنگ سازمانی دارید؟
۲- لوگو دارید؟
۳- قراره این کاتالوگ رو چاپ کنید؟
۴- شعار سازمانی دارید؟
۵- اندازه خاصی برای کاتالوگتون مد نظرتونه؟
۶- کلا هدفتون از طراحی کاتالوگ چی‌هست؟
و…

اینا یه سری سواله که شاید از دید کارفرما خیلی چیز مهمی نباشه. اما یه طراح براش این سوالها مهمه. چون تغییر هرکدومشون می‌تونه روند طراححی رو عوض کنه.

پس برای طراحی یه بریف حرفه‌ای هیچکس بجز خودت نمیتونه کمکت کنه.

تو سایتها و کانالها دنبال بریف های آملده نباش و همش هم سرچ نکن بریف آماده برای فلان کار. چون هر شخصی با توجه به نوع شخصیت خودش و ابزارهای کارش یه سری از موارد براش مهم میشه که همون اول باید براش با کارفرما صحبت کنه و به توافق برسه. مثلا شاید من همون اول مبلغی که کارفرما برای انجام پروژه‌ش مد نظر داره رو ازش بپرسم و بر اساس اون بیام براش پروژه ببندم و شاید این مس‌ذله برایفرد دیگه اصلا مهم نباشه.

حالا با توجه به همه این صحبتها متوجه شدید که داشتن یه بریف چه کارهایی رو میتونه براتون پیش ببره.

خیلی ممنونم که تا آخر این مقاله وقت گذاشتی و خوندی. در آینده نمونه بریفی که خودم درست کردم رو براتون میذارم که بتونید مشاهده کنید شاید به دردتون بخوره.


در ضمن اگه سوالی داشتید میتونید از قسمت ارتباط با ما، با مشاوران ما تماس بگیرید.

به امید موفقیت

2 دیدگاه در بریف چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *